Jak podejść do wykończenia mieszkania pod klucz?

Jak podejść do wykończenia mieszkania pod klucz?

Choć większość młodych ludzi jest zainteresowana kupnem lokali w stanie deweloperskim, uznaniem zaczynają cieszyć się mieszkania wykończone pod klucz. Główna zaleta takiego rozwiązania to użytkowość, ponieważ możliwe będzie wprowadzenie się do środka zaraz po odebraniu kluczy. Nie można jasno określić, czy taka opcja się „opłaca”, ponieważ wszystko zależy od preferencji i koszyka finansowego osoby decydującej się na kupno. Cena wiąże się z oferowanym standardem przez dewelopera, przy czym stan obiektu mieszkalnego jest jedną z ważniejszych rzeczy, które należy uwzględnić podczas jego zakupu. Warto pamiętać, że istnieje wiele czynników wpływających na wycenę takiej nieruchomości: począwszy od jakości budynku, poprzez lokalizację, a skończywszy na wielkości powierzchni. Ponadto, przed podjęciem decyzji o kupnie, warto zwrócić uwagę na sporządzoną umowę deweloperską — zapisy powinny uwzględniać to, do czego się zobowiązuje przedstawiciel agencji. Na czym dokładnie polega wykończenie pod klucz i w jaki sposób dokonać wyceny usług?

Mieszkania „pod klucz” a deweloperskie — różnice

Decydując się na zakup nieruchomości, warto zapoznać się z funkcjonującą terminologią. Przede wszystkim, mieszkanie w stanie deweloperskim oraz „pod klucz” nie powinny być rozpatrywane synonimicznie. Różnią się ilością czynności przeprowadzonych wewnątrz. Stan deweloperski obejmuje wstępne wykończenie pomieszczeń, w m.in. instalacje kanalizacyjno-wodne, wylewkę podłogową oraz grzejniki, jednak w przeciwieństwie do „standardu pod klucz” nie jest idealnie dostosowane do użytkowania i aby móc w nim zamieszkać, należy przeprowadzić wiele prac wykończeniowych — od pomalowania ścian, aż po montaż paneli podłogowych. W przypadku gotowego lokalu odpowiedzialność za wykończenie mieszkania pod klucz spoczywa na deweloperze oferującym mieszkanie zakup. Choć koszt w pełni urządzonego lokum będzie droższy, jest to możliwość rekomendowana osobom, które cenią sobie wygodę, bezpieczeństwo oraz czas. Wybór standardu powinien być decyzją podjętą indywidualnie, przy czym warto pamiętać o tym, że nie istnieją jednolite definicje i zawsze warto zapoznać się z zapisami sporządzonymi w umowie sprzedaży.

Samodzielne wykończenie mieszkania

Aby lokal był funkcjonalny, konieczne będzie kompleksowe wykończenie. Przed podjęciem kupna gotowego mieszkania, warto rozważyć inne możliwości. Jedną z nich jest samodzielna organizacja remontu wykończeniowego. Decydując się na taką możliwość, odpowiedzialność za zakup materiałów budowlanych oraz wynajęcie ekipy budowlanej spoczywa na barkach właściciela nieruchomości. W kontekście indywidualnego wykończenia pod klucz, główna zaleta jest również znaczącą trudnością. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel posiada pełną wolność w koordynowaniu, jednak braki specjalistycznej wiedzy mogą okazać się uciążliwe podczas przeprowadzania prac. Aby zlecić czynności wykonawcze odpowiedniej firmie i wycenić poprawnie jej usługi, nabywca nieruchomości powinien posiadać podstawową wiedzę dotyczącą przeprowadzania wykończeń. Jest to korzystna finansowo opcja, jednak wiąże się z ryzykiem takim jak np. zatrudnienie niewykwalifikowanych osób.

Zalety wykończenia pod klucz

Kupno urządzonego mieszkania może wiązać się z większą ilością wydanych pieniędzy, jednak takie rozwiązanie niesie za sobą znaczące korzyści. Największą zaletą zakupu lokalu wykończonego pod klucz jest oszczędność czasu. Nabywca nie musi poświęcać godzin na pilnowanie i koordynowanie ludźmi, ponieważ obowiązek realizacji spoczywa na deweloperze i ekipie remontowej. Podpisanie umowy umożliwia udostępnienie właścicielowi przez przedstawiciela firmy harmonogramu pracy, dzięki czemu ten będzie miał pewność tego, ile potrwają wykończenia w praktyce. Takie rozwiązanie dotyczy sporządzenia dokumentacji z pojedynczym przedsiębiorstwem, dzięki czemu komunikacja wewnętrzna jest dużo prostsza. Ponadto, takie usługi będą korzystne, jeśli nabywcy zależy na tym, by prace zostały podjęte przez osoby znające się na swojej dziedzinie. Nie mniej jednak decyzja w zakresie wyboru standardu mieszkalnego jest indywidualna i powinna zostać uwzględniona na podstawie preferencji, doświadczenia oraz finansów, którymi zarządza potencjalny nabywca.