Aranżacja pokoju niemowlęcego

Aranżacja pokoju niemowlęcego

Wykończenie wnętrza pokoju dziecięcego często spędza sen z powiek młodych rodziców.
Dlatego w tym wpisie chcielibyśmy udzielić Wam kilku wskazówek, na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania pokoiku.

Gdy nadchodzi czas, kiedy nowy członek rodziny ma pojawić się na świecie w domu (przeważnie) panuje chaos.
Pojawiają się pytania; co? gdzie? jak?

…tak więc, to, co jest ważne to na pewno dużo funkcjonalnej przestrzeni do przechowywania.
Przydadzą się do tego różnego rodzaju kosze, organizery, półki, lub regały – wprowadzą one ład i porządek. W przypadku użycia koszy, organizerów czy zamykanych pudełek warto zaopatrzyć się w naklejki z opisem, co znajduje się w danym miejscu. Ułatwi to rodzicom i innym osobom znalezienie, w miarę szybko, potrzebnej rzeczy. Na rynku dostępne są gotowe systemy przechowywania zabawek i ubrań, jest więc w czym wybierać.

Przy małych pomieszczeniach warto skorzystać z pomocy projektanta, który zaprojektuje wnętrze tak, by każdy kąt został zagospodarowany a wolne miejsca maksymalnie wykorzystane. Dzięki temu unikniemy pustych przestrzeni i zyskamy na pewno więcej miejsca.

Kolory ścian, dla noworodka nie mają większego znaczenia. Maluszki do 3go miesiąca nie rozróżniają kolorów, widzą jedynie ostre kontrasty. Jednak jeżeli nie planujemy większych zmian w przeciągu kilku miesięcy po narodzinach dziecka to warto pamiętać żeby kolory były jasne, stonowane, pastelowe. Zbyt kolorowy pokój przytłacza i dekoncentruje dziecko. Jasne odcienie natomiast wyciszają.

Ważnym aspektem jest także zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Światło nie powinno być ostre i rażące. Przy łóżeczku można zamontować delikatną lampkę nocną, której światło będzie delikatne i rozproszone – przydatne jest to podczas nocnych pobudek i karmienia maluszka.

Pamiętajmy również o sobie, o wygodnym fotelu w którym będzie możliwość relaksacji, odpoczynku czy nawet wygodnego siedzenia z podparciem dla pleców podczas trzymania maluszka na rękach.

Wnętrze pokoju noworodka nie jest wymagające, wystarczy dobra organizacja i chęci 🙂

Szykowanie pokoiku dla dziecka powinno sprawiać wiele radości rodzicom, zwłaszcza wtedy gdy jest to pokój noworodka – pomimo, że z drugiej strony jest to ogromne wyzwanie szczególnie przy pierwszym dziecku.

Pamiętajcie, jeżeli macie wątpliwości. Nie wiecie co, jak i z czym połączyć to skorzystajcie z pomocy projektanta, który wysłucha i uwzględni wszystkie Wasze wytyczne w projekcie. W Internecie również można znaleźć wiele gotowych projektów czy inspiracji 🙂