Koszt wykończenia domu w praktyce

Koszt wykończenia domu w praktyce

Posiadanie własnych „czterech ścian” jest marzeniem każdej rodziny. Decydując się na zakup domu, warto uwzględnić wiele czynników. Istotnym aspektem będzie powierzchnia mieszkaniowa, ponieważ wielkość pozwoli na odpowiednie rozdysponowanie przestrzeni, przy czym ważne jest, by każdy domownik miał wrażenie, że posiada własny kąt. Lokalizacja odgrywa dużą rolę w kontekście wyboru — dla niektórych ważniejszy będzie spokój i brak hałaśliwych dźwięków z zewnątrz, dla innych swobodny dostęp do okolicznych sklepów. Dom powinien być miejscem gwarantującym poczucie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Nasze preferencje wpłyną na koszt zakupionej nieruchomości. Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu, należy zwrócić uwagę na definicje istniejące w branży deweloperskiej.

Koszt domu — definicje

Decydując się na zakup, warto uwzględnić domowy budżet i zapoznać się z terminologią deweloperską. Dom surowy zamknięty będzie uwzględniał wszystkie etapy prac zamykające „obiekt mieszkalny w bryle”, jednak odpowiedzialność za organizację większości prac może spoczywać na właścicielu nieruchomości. W takim przypadku deweloper gwarantuje, że posiadłość posiada okna i drzwi pozwalające zamknąć ją od środka. Uznaniem cieszą się domy pod klucz, które są kompleksowym rozwiązaniem zapewniającym możliwość zamieszkania w budynku od ręki. Właściciel nie będzie musiał się martwić przeprowadzeniem prac technicznych — ich organizacja leży po stronie dewelopera. Większość młodych ludzi jest zainteresowana stanem deweloperskim obejmującym wstępne wykończenie pomieszczeń, w m.in. instalacje kanalizacyjno-wodne, wylewkę podłogową oraz grzejniki. Z uwagi na brak „jednolitej definicji” mieszkania w tym stanie będą się od siebie różnić pod kątem przeprowadzonych czynności budowlanych. Oznacza to, że usługi zawsze będą zależne od zapisów w umowie sprzedaży. Warto zwrócić znaczącą uwagę także na koszt wykończenia domu. O czym należy pamiętać podczas zakupu domu deweloperskiego?

Wykończenia domów — na co należy zwrócić uwagę?

Brak jednolitej definicji wiąże się z tym, że potencjalny właściciel powinien przestudiować zapisy w umowie, którą przygotował dla niego deweloper, przy czym warto pamiętać o tym, że negocjacje dotyczące standardu są możliwe wyłącznie przed jej podpisaniem, dlatego należy się z nią szczegółowo zapoznać. Przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim będzie pozwalało na realizację ostatniego etapu, którym jest wykończenia domów. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na to, czy zakupiony budynek posiada wprowadzone instalacje takie jak np. kanalizacyjno-wodną, elektryczną oraz grzewczą. Samodzielna realizacja będzie wiązać się z dużymi kosztami. Standard powinien obejmować także instalację parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, drzwi wejściowych oraz otynkowanie ścian i sufitu. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim będzie wiązał się z przeprowadzeniem prac, przy czym to właściciel jest osobą odpowiedzialną za np. montaż drzwi wewnętrznych, malowanie bądź tapetowanie ścian, zamontowanie paneli podłogowych oraz wykończenie kuchni i łazienki.

Jaki będzie koszt wykończenia domu?

W zależności od preferencji i budżetu potencjalnego właściciela, oferowane rozwiązania mogą lub nie muszą być korzystne. Decydując się na zakup domu w stanie surowym lub deweloperskim, warto pamiętać o tym, że odpowiedzialność za organizację spoczywa na nabywcy nieruchomości. Bywa, że rozwiązanie, które z pozoru wydawało się najtańsze, generuje najwyższe koszty — wiąże się to m.in. z finalną wyceną materiałów oraz usług zewnętrznych pracowników budowlanych. Warto zapoznać się z zapisami przed podpisaniem umowy sprzedaży, ponieważ pomoże to w oszacowaniu ceny. Choć najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się kupno domu pod klucz, to nie każdy będzie w stanie przeznaczyć taką ilość pieniędzy. Zakup takiego mieszkania będzie korzystną opcją dla osób, którym zależy na organizacji wolnego czasu i odbiorze kluczy do gotowego lokalu.