Realne koszty wykończenia domu

Realne koszty wykończenia domu

Wybudowanie domu za miastem należy do jednego z najpopularniejszych marzeń zdecydowanej większości z nas. Wiele osób często przekreśla je jednak z uwagi na zbyt duże koszty, konieczność zaciągnięcia kredytu czy po prostu – przez brak podstawowej wiedzy inwestycyjnej. Tymczasem ucieczka od miejskiego zgiełku wcale nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych i mogą sobie na nią pozwolić również ci, którzy zwykle ograniczają się do kupna mieszkania. Wszystko jest kwestią odpowiedniego planowania oraz mądrego dysponowania budżetem.

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

Zanim podejmie się decyzję o wybudowaniu domu lub kupnie mieszkania, warto uświadomić sobie, jakie są realne koszty utrzymania każdego z nich. Oczywiście, dom to także działka, za którą trzeba zapłacić, to większa powierzchnia do ogrzania i oświetlenia, to także niespodziewane wydatki np. na naprawę obejścia, drobne prace ogrodowe czy wymianę urządzeń, które w naturalny sposób się zużywają i psują. Co więcej, jeśli spojrzeć też na cenę samej nieruchomości, dajmy na to, w stanie deweloperskim, to okaże się, że mieszkanie może być znacznie tańsze, choć to też zależy od jego metrażu. Ostatecznie jednak miesięczny koszt utrzymania bywa porównywalny, a czasem nawet nieco wyższy niż w przypadku domu. Jak to się dzieje? Otóż czynsz z roku na rok zwykle wzrasta, a przy tym koszty życia w mieście wcale nie tanieją. Jeśli zatem pomyśleć o tym w dłuższej perspektywie czasowej, może się okazać, że wybór domu w ogólnym rozrachunku wyjdzie nam podobnie cenowo lub nawet – biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety – relatywnie „taniej”.

Etapy realizacji inwestycji

W przypadku mieszkania historia kończy się na kupnie nieruchomości, ewentualnym jej wykończeniu lub remoncie i spłacaniu zaciągniętego kredytu. Z domem jest, naturalnie, nieco więcej zachodu, jednak nie trzeba chyba tłumaczyć, że gra jest zdecydowanie warta świeczki. Zasadniczo należy przygotować się na realizację trzech etapów inwestycji: stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. Pierwszy polega na wylaniu fundamentów, postawieniu gołych ścian oraz uzupełnieniu ich drzwiami, oknami i dachem. Drugi etap to ocieplenie budynku, położenie tynku, wylewki i przygotowanie wszystkich niezbędnych instalacji. Ostatnim krokiem jest pomalowanie ścian, położenie podłóg oraz urządzenie łazienki z kuchnią. Tzw. wykończenia domów pod klucz przygotowują je do wprowadzenia się gospodarzy, którym pozostaje urządzenie wnętrza według własnych upodobań. Warto stąd zapamiętać, że poszczególnych etapów nie należy przerywać – można robić sobie przerwy w realizacji inwestycji pomiędzy nimi, ale każdy z osobna najlepiej realizować w całości, by uniknąć kłopotów.

Koszt wykończenia domu

Oczywiście podawane tu koszty są mocno uśrednione i w głównej mierze zależą od wielkości oraz standardu wykończenia stawianego domu. Pamiętać należy też o tym, że poszczególne etapy realizacji inwestycji wymagają nieco innych nakładów finansowych. Zasadniczo jednak, przy standardowym metrażu (do ok. 100 m2) oraz wyposażeniu ze średnio wysokiej półki koszt wykończenia domu może zamknąć się nawet w 400 tysiącach. To cena zbliżona do ceny niewielkiego mieszkania, nie można jednak zapominać o tym, że wybudowanie domu zajmuje czasem nawet parę ładnych lat, a to niesie ze sobą pewne ryzyko. Otóż wraz z upływem czasu zmienia się wartość rynkowa materiałów budowlanych, co wymaga zaplanowania pewnego buforu bezpieczeństwa finansowego. Szacuje się, że plany budżetowe mogą zostać przestrzelone nawet o 15–20%, dlatego trzeba się zabezpieczyć. Na ogół zdecydowanie lepiej pozostać z niewykorzystanymi pieniędzmi niż być zmuszonym do ograniczania się do tańszych rozwiązań.


Jak zatem widać, zrealizowanie marzenia o postawieniu własnego domu może być w zasięgu ręki, o ile tylko podejdzie się do tego we właściwy sposób, z odpowiednim dystansem oraz możliwie bez emocji. Co istotne, tego rodzaju inwestycję można też rozłożyć na kilka etapów, dzięki czemu nie trzeba od razu popadać w kredytowanie, lecz sukcesywnie, małymi kroczkami dążyć do realizacji swojego celu. Warto znać tych parę szczegółów, zanim kupi się mieszkanie, które wymaga opłacenia pełnej kwoty jeszcze przed wprowadzeniem.