Jak uzyskać optymalne koszty wykończenia domu?

Jak uzyskać optymalne koszty wykończenia domu?

Przygotowując projekt wykończenia domowych wnętrz, należy dostosować go możliwie najlepiej do naszych potrzeb, lecz niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze będziemy w pewien sposób ograniczeni, jeśli nie przez budżet, to ze względu na warunki przestrzenne. Ważne jest więc uzyskanie odpowiedniego balansu pomiędzy naszymi oczekiwaniami a realnymi możliwościami, aby finalny efekt dawał maksymalną satysfakcję, a budżet nie pochłonął naszych środków bez reszty.

Komfort, styl i ekonomia – aranżacja domu, na której można zaoszczędzić

Wszyscy mamy pewną wizję naszego domu idealnego, lecz cena jej realizacji może okazać się zbyt wysoka. Wykończenia w stylu glamour czy modern classic nie należą do najtańszych, a inwestorzy często marzą właśnie o takich. Warto jednak pamiętać, że do dyspozycji mamy mnóstwo tańszych alternatyw, takich jak aranżacja skandynawska, vintage czy nowoczesna, które zakładają oszczędność formy i minimalizm, zaś odpowiadające im meble i dodatki zakupimy w atrakcyjnych cenach. Świetnie będą się prezentowały fotele i kanapy również po renowacji z nowymi obiciami, które dadzą im drugie życie, a także profesjonalnie odnowione szafy i komody. Dobierając własny styl, należy brać pod uwagę szczegóły związane z wykończeniami poszczególnych elementów. Możemy bowiem dużo zaoszczędzić rezygnując z jednego wariantu na rzecz innego, który prezentuje się równie dobrze, a nie stanowi dużego obciążenia dla portfela.

Wykończenia mebli i podłóg – co warto uwzględnić w projekcie?

Elementów wykończeniowych mebli, drzwi czy podłóg mamy na rynku na tyle dużo, że bez problemu jesteśmy w stanie dobrać optymalne cenowo warianty bez obniżania jakości aranżacyjnej wnętrz. Fronty szafek kuchennych oraz powierzchnie drzwi i mebli w pokojach mogą być pokryte sztucznym laminatem, który potrafi naprawdę dobrze imitować wygląd prawdziwego drewna. O wiele tańszy od forniru zdecydowanie obniży ogólny koszt wykończenia domu. W dodatku okleinę laminowaną bardzo łatwo jest utrzymać w czystości, a jej producenci mają ogromne pole do popisu w kwestii dobrania oryginalnych wzorów i odcieni. Równie dużą swobodę otrzymujemy w przypadku projektu blatu kuchennego. Najlepszy jest oczywiście wykonany z kamienia, jednak i tutaj znajdziemy tańsze odpowiedniki, takie jak drewno czy laminat. Przy właściwej impregnacji blaty wykonane z użyciem tego typu materiałów będą nam służyły latami. Jeśli zaś chodzi o podłogi, tradycyjne drewniane płytki są coraz częściej zastępowane przez tańsze, ale wcale nie gorsze, panele winylowe. Odporne na zarysowania i inne groźniejsze zniszczenia znakomicie imitują klasyczne drewno i nie pochłaniają zbyt dużych kosztów.


Sposobów na ekonomiczne wykończenie domu jest naprawdę wiele. Pamiętajmy, że liczy się każdy szczegół, dlatego tworząc projekt, przeanalizujmy wszystkie te elementy, w których droższe warianty można zastąpić tańszymi odpowiednikami. Oczywiście, nie można przesadzić – dom ma być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, zatem nasze wybory co do finalnego kształtu projektu warto omówić ze specjalistą, który najlepiej będzie znał nasze oczekiwania i możliwości finansowe.