Wykończenia wnętrz — jak się przygotować?

Wykończenia wnętrz — jak się przygotować?

Decydując się na kupno nieruchomości w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim, należy pamiętać o tym, że nie będzie to koniec wydatków niezbędnych do tego, by mieszkanie nadawało się do użytku. Czym się od siebie różnią? Definiowane są przez liczbę działań, które zostały przeprowadzone wewnątrz. Surowy zamknięty uwzględnia wszystkie etapy prac zamykające „obiekt mieszkalny w bryle”. Lokum będzie posiadało już wszystkie ściany, okna oraz drzwi. W przeciwieństwie do mieszkań surowych, deweloperskie uwzględniają najczęściej funkcjonalną instalację elektryczną, ogrzewanie oraz kompleksowe wykończenia wnętrz. Warto pamiętać, że stan deweloperski nie posiada „jednolitej definicji” i usługi są zależne od zapisów w umowie sprzedaży, która została sporządzona z deweloperem. Na co warto więc zwrócić uwagę podczas kupna?

Projekt mieszkania — co należy uwzględnić?

Przeprowadzenie dalszych prac wymaga uwzględnienia elementów, które będą istotne podczas realizacji czynności wykonawczych. Zarówno bazowy, jak i uzupełniający projekt mieszkania powinny zostać opracowane w stałej współpracy z doświadczonym projektantem wnętrz. W zależności od decyzji, jaką podjęliśmy w związku z kupnem nieruchomości, możemy sami zatrudnić specjalistę, bądź też skorzystać z dodatkowych usług firmy deweloperskiej. Jakich umiejętności powinniśmy wymagać od specjalisty? Przede wszystkim sprawnego tworzenia projektów. Wiąże się to z obsługą dedykowanych programów graficznych 3D, dzięki którym właściciel nieruchomości będzie w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało jego przyszłe lokum. Coraz częściej, eksperci decydują się na tworzenie projektów z pomocą wirtualnej rzeczywistości, co sprawia, że nabywca nieruchomości może „przenieść się” do swoich czterech ścian. Warto pamiętać, że praca wymaga dużego zaangażowanie ze strony osoby realizującej projekt, ale i zespołu zaangażowanych wykonawców, dlatego warto poprosić specjalistę o wykonanie dodatkowej dokumentacji dla członków ekipy remontowej, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że kosztorys usług powinien zostać opracowany przed podjęciem pracy.

Wycena wykończenia mieszkania oraz innych usług

Opracowanie planu finansowego będzie zależne od decyzji, które zostały podjęte na samym początku. Eksperci wskazują na to, że kupno nieruchomości w stanie surowym to połowa wydatków, które należy ponieść za to, by było zdatne do użytku. W drugiej połowie znajdują się koszty wszelkiego rodzaju instalacji, m.in. wentylacyjnej, grzewczej, elektrycznej oraz wodno kanalizacyjnej. Firmy posiadają bogatą ofertę usług, co wiąże się z cenową różnorodnością. Zakupienie obiektu mieszkalnego od dewelopera będzie wiązało się z wyższymi kosztami niż kupno mieszkania w stanie surowym, natomiast zlecenie prac remontowych zależy nie tylko od metrażu obiektu, ale i wybranego pakietu. W skład usług wchodzą m.in. sprzątanie po pracach budowlanych, utylizacja odpadów, projekt mieszkania 2D i 3D przez zleconego architekta oraz przygotowanie materiałów budowlanych, Dodatkowo, przedstawiciel agencji bierze odpowiedzialność za m.in. współpracę z projektantem, nadzór nad pracą ekipy wykonawczej oraz wysyłanie raportów klientowi na temat przebiegu remontu.

Przebieg pracy nad kompleksowym wykończeniem wnętrz

Przed podjęciem decyzji o kupnie, warto zrobić odpowiednie rozeznanie dotyczące usług, które są zawarte w umowie sprzedaży. W przypadku mieszkań deweloperskich przedstawiciel firmy weźmie część odpowiedzialności na siebie, dlatego właściciel nie będzie musiał się martwić takimi elementami jak m.in. wycena wykończenia mieszkania czy nadzór nad wykonawcami. Z kolei, zakupienie lokum w stanie surowym wiąże się z większym zaangażowania ze strony kupującego. Typ zakupionego obiektu mieszkalnego zależy od preferencji oraz planu inwestycyjnego nabywcy, dlatego podjęcie finalnej decyzji powinno być osobistym wyborem. Warto pamiętać o tym, że sukces rynku deweloperskiego tkwi w indywidualnym podejściu do klienta.