Wykończenie mieszkania pod klucz — na czym polega?

Wykończenie mieszkania pod klucz — na czym polega?

Decydując się na kupno nieruchomości na użytek własny, potencjalny nabywca powinien zwrócić uwagę nie tylko na jej jakość, ale i cenę. W trosce o zasobność portfela, wielu ludzi kupuje mieszkania w stanie surowym — wtedy zarówno wybór fachowców, jak i materiałów spoczywa na właściciela. Nie każdy posiada wiedzę dotyczącą przeprowadzania remontów, dlatego warto rozważyć inne opcje. Rynek deweloperski rozwinął się i doświadczone firmy są w stanie zaproponować kompleksowe usługi wykończeniowe. Jedną z nich jest wykończenie mieszkania „pod klucz”. Usługa wiąże się nie tylko z kupnem nieruchomości, ale i przygotowaniem jej do wprowadzenia się. Standard „pod klucz” polega na zakupieniu lokalu od dewelopera, który będzie gotowe do zamieszkania. Odpowiedzialność za wynajęcie specjalistów czy dobór materiałów spoczywa na przedstawicielu firmy deweloperskiej. Usługa ta dostępna jest zarówno dla klientów finansujących inwestycję ze swoich środków jak i kredytu.

Przebieg wykończenia domów

Na czym polegają wykończenia pod klucz? Proces składa się z kilku etapów i jest niezwykle prosty. Na początku, klient wybiera styl oraz pakiet z oferty firmy. Wybór podstawowej opcji gwarantuje wykonanie takich czynności wykończeniowych jak m.in. położenie podłogi, malowanie ścian i zamontowanie kontaktów, jednak doświadczony deweloper będzie w stanie zrealizować indywidualny projekt. Następnym krokiem będzie tzw. spotkanie aranżacyjne, czyli rozmowa dewelopera nadzorującego przebieg remontu (zwanego opiekunem) z klientem na temat oczekiwań względem nieruchomości. Prace nad przebudową mieszkania mogą trwać od 3-6 miesięcy i jest to zależne od złożoności projektu. Ostatnim krokiem jest przekazanie kluczy do wyremontowanego lokalu właścicielowi.

Wykończenie mieszkania pod klucz — mocne strony

Lepiej kupić mieszkanie w stanie surowym czy w standardzie „pod klucz”? Wszystko zależy od punktu widzenia. Przede wszystkim, deweloperskie wykończenia domów pozwolą na lepsze gospodarowanie czasem — nabywca zrzuca z siebie odpowiedzialność dotyczącą wynajęcia ekipy wykończeniowej i pozwala podjąć działania deweloperowi. Organizacja remontu na własną rękę jest czasochłonna, co może być obciążające dla osób, które łączą zakup nieruchomości z codzienną pracą. Ponadto, samodzielny remont będzie trwał prawdopodobnie dłużej. Wynika to z kompleksowej organizacji pracy firm deweloperskich — opiekunom zależy na tym, aby wszystkie czynności zostały wykonane jak najszybciej i jak najlepiej, ponieważ klient nie może długo czekać. Decydując się na standard „pod klucz”, warto pamiętać o tym, że projekt powstaje, dzięki pracy wynajętych przez dewelopera specjalistów. Takie rozwiązanie może wpłynąć pozytywnie na komfort psychiczny nabywcy, ponieważ pilnowanie postępu prac czy jakości usług mogłoby być problematyczne. W momencie, w którym ta odpowiedzialność spoczywa na opiekunie, właściciel jest mniej obciążony problemami.

Wycena wykończenia mieszkania

Warto pamiętać, że koszt wykończenia to składowa wielu czynników. W celu uniknięcia nieporozumień, pełna wycena jest wykonywana na samym wstępie, dzięki czemu inwestor wie, czy stać go na sfinansowanie całego projektu. Określenie ceny następuje poprzez oszacowanie m2 mieszkania oraz wybór pakietu, czyli zestawu usług proponowanych przez dewelopera. Oferty różnią się jakością i standardem wykorzystanych materiałów, dlatego należy się wcześniej zapoznać z proponowanymi opcjami. W cenę każdego pakietu są wliczone koszty stworzenia projektu, wynajęcia fachowców, zakupu artykułów budowlanych oraz rozwiązania problemów logistycznych (m.in. utylizacja odpadów, uprzątnięcie nieruchomości po przeprowadzonym remoncie). Sprawdzone agencje pozwolą również na opracowanie indywidualnych planów mieszkalnych, jednak to rozwiązanie może wiązać się z poniesieniem większych kosztów przez właściciela. Decydując się na wykończenie mieszkania pod klucz, warto zwrócić uwagę na liczne usługi, które są realizowane na rynku deweloperskim i określić własne potrzeby. Przed podjęciem współpracy z biurem, nabywca powinien opracować szczegółowy plan budżetowy, aby upewnić się, jaki jest maksymalny koszt inwestycji, którą jest w stanie sfinansować.