Jak efektywnie zaprojektować małe mieszkanie?

Jak efektywnie zaprojektować małe mieszkanie?

Zarówno pary, jak i single wybierają zazwyczaj mniejsze mieszkania jako swoje pierwsze własne kąty, co jest zresztą oczywiste. Mniejsza powierzchnia to niższa cena, jednak w tym wypadku zaprojektowanie przestrzeni może okazać się nieco trudniejsze z racji ograniczonego metrażu. Należy więc wykazać się kreatywnością i dokładnie zaplanować całą aranżację tak, aby mieszkanie było funkcjonalne i mogło zaspokajać wszelkie nasze potrzeby.

Salon a kuchnia – subtelne rozgraniczenie przestrzeni

W kawalerkach i mniejszych mieszkaniach dwupokojowych istotną kwestią jest pomysłowe rozdzielenie kuchni od reszty pomieszczenia, która pełni funkcję salonu, a niekiedy równocześnie sypialni, jeśli nie mamy drugiego pokoju. Granica pomiędzy dwiema częściami mieszkania powinna być zaznaczona dość wyraźnie, ale i subtelnie, aby przejście z jednego pomieszczenia do drugiego było płynne. Linią graniczną w części wypoczynkowej może być na przykład odpowiedniego dobrany kolorystycznie i wymiarowo dywan, w obrębie którego znajdować się będą kanapa i stolik kawowy, a naprzeciwko nich półka RTV z telewizorem. Właściwie opracowany projekt mieszkania pozwoli nam również umieścić w salonie regał na książki oraz inne dodatkowe meble i akcesoria. Jeśli z kolei chcemy wyraźnie określić teren kuchni, można rozważyć umieszczenie w niej wyspy kuchennej, która podkreśli granicę pomieszczenia i uczyni przestrzeń jeszcze bardziej funkcjonalną. Jeśli wielkość mieszkania na to pozwoli, idealnym pomysłem byłoby umieszczenie między salonem a kuchnią stolika z krzesłami. W ten sposób od razu mielibyśmy gotową jadalnię.

Projekt małej łazienki – aranżacja dla indywidualnej wygody

Łazienka w bloku, w dodatku usytuowana w kawalerce czy mieszkaniu dwupokojowym również wymaga szczególnie dobrze opracowanego projektu, który pozwoli zmieścić w niej wszystko, co niezbędne, a tym samym właściwie nam wypocząć i zapewnić sobie relaksacyjną higienę każdego poranka i wieczoru. Łazienka będzie prawdopodobnie najmniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, dlatego powinniśmy skupić się tylko na tym, co będzie rzeczywiście potrzebne w naszym przypadku. Jednocześnie nie warto rezygnować z pewnych elementów wyposażenia, które mogłyby zająć nieco więcej miejsca. Jeśli od zawsze uwielbialiśmy długie ciepłe kąpiele, wanna będzie w naszym przypadku priorytetem i nie bójmy się wybrać jej zamiast pionowej kabiny prysznicowej. Przestrzeń na ręczniki, kosmetyki czy domową chemię zawsze możemy urządzić w kuchni i pokoju, a nawet, jeśli warunki na to pozwolą, moglibyśmy zaaranżować w mieszkaniu niewielkie pomieszczenie na schowek przeznaczony do trzymania w nim środków czystości czy pralki.


Każde mieszkanie, bez względu na metraż, da się zaaranżować stylowo i funkcjonalnie. Powierzając wykonanie projektu i jego realizację doświadczonym specjalistom, możemy mieć gwarancję, że dostępna przestrzeń zostanie wykorzystana w możliwie najlepszy sposób. Musimy jedynie określić nasze potrzeby i oczekiwania. Zastanówmy się, jakie udogodnienia powinien mieć nasz wymarzony dom i przedstawmy je architektowi wnętrz. On natomiast zajmie się resztą.