Na czym polega profesjonalna wycena wykończenia mieszkania?

Na czym polega profesjonalna wycena wykończenia mieszkania?

Ceny usług budowlano-remontowych odnotowują w ostatnich latach tendencję wzrostową. Głównej przyczyny można z pewnością doszukiwać się w tym, że coraz więcej fachowców wyjeżdża do pracy za granicę. Właściwa wycena i wykonanie projektu planowanych działań może być jednak kluczową czynnością przy doprowadzaniu lokum do właściwego wyglądu. Łączny koszt prac, które zlecane są ekipie, zależy od regionu, zakresu i jakości prac, metrażu nieruchomości, a także tego, czy usługę w ogóle da się wykonać. Im bardziej skomplikowane działania, ingerujące w pierwotny stan wnętrz, tym łączna cena remontu będzie wyższa. Jednak dobrze wykończone mieszkanie, do którego aranżacji zostały wykorzystane wysokiej jakości materiały, to marzenie każdego właściciela.

Jakich błędów unikać, dokonując fachowej wyceny wykończenia?

Jednym z priorytetów branży remontowej i budowlanej jest zapewnienie bezpieczeństwa prac oraz wysokiej jakości oferowanych usług. Fachowcy od lat zatrudnieni w swojej branży wiedzą bowiem, jak ważna dla zleceniobiorcy jest kwestia doprowadzenia nieruchomości do komfortowego i funkcjonalnego stanu. Podstawą do podjęcia wszelkich działań jest odpowiednia wycena wykończenia mieszkania. Dzięki temu właściciel zyskuje lokum, do którego może się wprowadzić i nie musi martwić się żadnymi poprawkami. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, by odpowiednio sformułować własne oczekiwania i priorytety. Na etapie konsultowania prac z firmą, która ma za zadanie wykonać zlecenie, okazuje się bowiem często, że wstępna wizja właściciela lokum po konfrontacji z realiami rynku budowlanego ulega dekonstrukcji. Najczęściej wiąże się to z reorganizacją całego remontu. Właściciel obiektu może na przykład dojść do wniosku, że celem zaoszczędzenia części środków z budżetu lepiej jest zrezygnować z niektórych (mniej istotnych dla niego) udogodnień na rzecz innych — niezwykle ważnych dla funkcjonalności domu rozwiązań. Wyciągnięcie trafnych wniosków może ułatwić długa rozmowa z doradcą.

Na co zwrócić uwagę, dokonując wyceny wykończenia?

Niezwykle istotną kwestią we wstępnych etapach wprowadzania innowacji w zakresie remontu mieszkania jest dobór odpowiednich materiałów. Postawienie na najwyższej jakości elementy pozwoli cieszyć się pięknym i funkcjonalnym lokum przez wiele lat. Im wyższa jednak trwałość dobieranych surowców, tym wyższa będzie także ich cena. Zawsze warto przedłużyć poszukiwania do momentu, aż zostaną znalezione te o zadowalających parametrach. Istnieje bowiem na rynku wiele ekonomicznych materiałów wykończeniowych, które poza ciekawym designem mają też wytrzymały i praktyczny charakter. Należy bezwzględnie unikać także hobbystów branży, którzy często już na początkowym etapie współpracy odmawiają wykonania jakiejś usługi, argumentując to stwierdzeniem „nie da się”. Profesjonalista natomiast zaproponuje najbardziej opłacalne rozwiązanie, jednak ostateczną decyzję co do podejmowanych prac pozostawi właścicielowi. O poradę warto zapytać na przykład sprzedawcę sklepu budowlanego lub znaleźć dotyczące tej tematyki wątki na internetowych stronach specjalistycznych. Często przydatne może okazać się na przykład odwiedzenie forum o wykończeniach mieszkań. Jego użytkownicy zadają na nim pytania o to, ile powinna wynieść łączna kwota danej inwestycji. Jest to łatwa metoda porównawcza, dzięki której inwestor zyskuje odpowiednie rozeznanie. W wielu przypadkach dobrym pomysłem jest także wzięcie kredytu, ponieważ wykończenie wnętrz to jedna z najważniejszych inwestycji przed wprowadzeniem się do nieruchomości — nie powinno się więc na niej oszczędzać. Im lepsze materiały i im wyższa jakość usług, tym dłużej lokum nie będzie wymagało kolejnego remontu.


Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, najważniejsze w wycenie wykończenia mieszkania jest to, by uwzględniając posiadany budżet, wybrać jak najkorzystniejsze usługi i materiały, a także, by w jak najkrótszym czasie doprowadzić lokum do stanu, w jakim będzie ono użytkowane. Najbardziej pożądaną sytuacją jest ta, w której to klient sam orientuje się w szczegółach związanych z branżą, dzięki czemu wybiera najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Jednak jeśli w tej materii brakuje mu wiedzy i doświadczenia, pomocne może okazać się skorzystanie z usług fachowców. To z nimi warto dokonywać niezbędnych do finalizacji procesu konsultacji i negocjacji. W tych ostatnich przyda się na przykład świeże spojrzenie niezależnego obserwatora, który oceni zasadność podejmowanych prac.